KONWENT BURMISTRZA I WÓJTÓW POWIATU ŻYWIECKIEGO – RAJCZA

KONWENT BURMISTRZA I WÓJTÓW POWIATU ŻYWIECKIEGO – RAJCZA

 

 

23 listopada w Gminie Rajcza odbył się Konwent Burmistrza i Wójtów Powiatu Żywieckiego. Na spotkaniu omówiono sprawy dotyczące współpracy z gminami w zakresie doskonalenia nauczycieli. Przedstawiono propozycje przebudowy dróg powiatowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Pojawiła się także informacja na temat działalności Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Powiecie Żywieckim.

Na wstępie Wójt Gminy Rajcza Pan Kazimierz Fujak serdecznie powitał wszystkich zaproszonych gości - lista osób obecnych na konwencie w załączniku. Następnie Starosta Żywiecki Andrzej Kalata przedstawił harmonogram obrad.

Jako pierwszy zabrał głos Prezes Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Powiecie Żywieckim Pan Wiktor Czulak, który wygłosił krótką informację o działaniach PKPS na terenie Powiatu Żywieckiego. Przedstawił wiadomości na temat przeprowadzanej akcji rozdawania żywności dla osób objętych pomocą, jaką prowadzi na terenie poszczególnych gmin powiatu (ilościowe wartości rozdanej żywności). Zaznaczył, że zasoby przydzielanej żywności mogłyby być jeszcze większe gdyby nie problem z jej transportem i magazynowaniem, dlatego poprosił Wójtów o pomoc. Pan Wiktor Czulak zakomunikował również o szkoleniach, jakie są przeprowadzane dla osób objętych pomocą czyli podopiecznych akcji w zakresie nauki gotowania oraz informacji o danym produkcie i jego przetwarzaniu.

Drugim punktem obrad było omówienie współpracy z gminami w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli. Temat rozpoczął Wicestarosta Stanisław Kucharczyk, który poinformował o zasadach składania wniosku:

- wniosek dot. szkolenia zawodowego danego nauczyciela dyrektor szkoły powinien przesłać do poradni przypisanej na swoim terenie, tam zostanie on zweryfikowany merytorycznie, przesłany do Placówki Powiatowego Wydziału Oświaty i tam zostanie oceniony czy dana placówka jest w stanie wykonać tego typu zadanie, a jeżeli nie to wskaże gdzie należy się zgłosić aby takie doświadczenie zawodowe zdobyć. Finansowanie tego typu szkoleń pozostaje dalej z odpisu z pensji nauczyciela (karta nauczyciela).

Jako trzeci punkt obrad zostały przedstawione informacje w zakresie przebudowy dróg powiatowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Starosta przekazał, że wnioski mają być gotowe do końca roku, aby wszystkie zostały złożone w pierwszy terminie ze względu na niewielką alokację oraz duże zainteresowanie jednostek samorządu terytorialnego. Wniosek będzie składany na podstawie programu funkcjonalno – użytkowego, a inwestycja realizowana będzie metodą zaprojektuj – wybuduj.

Pan Stanisław Baczyński Kierownik Biura Rozwoju Funduszy Zewnętrznych i Inwestycji  udzielił następujących informacji:

- kwota finansowania na okres trwania PROW (5 lat) to 14,5 mln euro,

- wszystkie wnioski powinny być złożone w pierwszym terminie ze względu na duże zainteresowanie i małą alokację finansową,

- średnia pula środków na przypadająca na gminę to ok. 300 tyś. zgodnie z ustaleniami z wójtami gmin. Udział własny podzielony został po 50% pomiędzy gminą i powiatem, taka inżynieria finansowa daje możliwość przebudowy ok. 300 mb drogi.  

- aby wniosek przeszedł do oceny merytorycznej musi uzyskać co najmniej 9 punktów Kierownik BRF przedstawił także  kryteria  punktowania wniosków:

- poziom bezrobocia w gminie, kilometraż dróg powiatowych, gęstość zaludnienia, droga prowadzi do budynku użyteczności publicznej oraz łączenie się drogi z drogą wyższej kategorii. Ważnym elementem jest wskazanie, że inwestycja jest umieszczona w planie zagospodarowanie przestrzennego oraz strategii powiatu/gminy, gdyż jest to podstawowe kryterium, umożliwiające dopuszczenie wniosku do oceny formalnej. 

Kierownik Biura Rozwoju Funduszy Zewnętrznych i Inwestycji zwrócił uwagę na fakt, że finansowanie obejmuje tylko przebudowę drogi – czyli w zakres wchodzą kanalizacja, odwodnienie, poszerzenie, budowa chodnika, a docelowo uzyskanie parametrów technicznych wynikających z Dz. U nr 43 z 1999. Jednak planowana inwestycja nie może wybiegać poza pas drogowy. Wspomniano również o dalszym etapie prac na poziomie gmin, które również mogą wnioskować o dofinansowanie na dalszy etap, nie ograniczając się tylko do zakresu prac powiatu.

Podsumowując 300 m przebudowy drogi wraz z budową chodnika realizowane będzie z PROW w ramach powiatu, a następnie Gminy mogą pozyskać środki z własnego PROW na kolejny 300 m odcinek na drodze powiatowej. 

W tym zakresie wójtowie złożą propozycje do dnia 25.11.2015r do godziny 15, które BRF przedłoży do PZD celem weryfikacji i skierowania do opracowania programu funkcjonalno-użytkowego.