OBCHODY 1050 ROCZNICY CHRZTU POLSKI

OBCHODY 1050 ROCZNICY CHRZTU POLSKI

 

 

21 maja br. w Żywcu odbyły się uroczyste obchody 1050 Rocznicy Chrztu Polski, a rozpoczęły się uroczystą mszą świętą odprawioną w Konkatedrze pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny  w Żywcu pod przewodnictwem ks. bp Tadeusza Pieronka. Po jej zakończeniu na dziedzińcu pomiędzy zamkami w Żywcu, odbyła się inscenizacja przedstawiająca przybycie Dobrawy do Polski, chrzest Mieszka I oraz śmierć św. Wojciecha – którą przygotowała Grupa Rekonstrukcyjna DRUŻYNA POŁUDNIE.

W „średniowiecznym obozie”  ustawionym w Parku Habsburgów zaprezentowano stanowiska rzemieślnicze w tym garncarza, tkacza, kowala, skryby – iluminatora. Można było obejrzeć strzelanie z łuku, rzucanie oszczepem i toporem, prezentację uzbrojenia wojów piastowskich i rycerzy doby jagiellońskiej, a także pokaz walk i musztry wczesnośredniowiecznej. Zadbano również o atrakcje dla najmłodszych uczestników. Podczas imprezy przygotowano także stanowisko do bicia okazjonalnych monet. Nie zabrakło również degustacji „średniowiecznych potraw”.

W uroczystościach uczestniczyli między innymi: duchowni, parlamentarzyści, samorządowcy, mieszkańcy powiatu żywieckiego oraz turyści.

Warto przypomnieć, że chrzest księcia Polan, Mieszka I, był jednym z przełomowych wydarzeń w historii Polski i Polaków. Chrzest odbył się prawdopodobnie w Wielką Sobotę – zgodnie z ówczesnym zwyczajem – w nocy oczekiwania na Zmartwychwstanie Pańskie. Znaleziska archeologiczne sugerują, że mógł on nastąpić na wyspie Ostrów Lednicki, koło grodu gnieźnieńskiego, głównej siedziby rodu Piastów. Znaleziono tam basen chrzcielny, w którym swobodnie mógł zmieścić się dorosły człowiek. Przypuszcza się, że razem z księciem ochrzczony został jego dwór.

Przyjęcie chrześcijaństwa sakralizującego władzę książęcą i królewską miało zintegrować młody organizm państwowy, umocnić władzę księcia, a także wszczepić wszystkich wierzących w Boga obietnicę życia wiecznego.

Składamy podziękowania współorganizatorom imprezy: Urzędowi Miejskiemu w Żywcu, Muzeum Miejskiemu w Żywcu, Miejskiemu Centrum Kultury, Fundacji Wspierania Kultury i Sztuki „Kuźnia Sztuki”, Klubowi Inteligencji Katolickiej w Żywcu, Kino „Janosik” w Żywcu oraz Grupie Rekonstrukcji Historycznych „Drużyna Południe”.