Otwarcie Hali Sportowej im. Jana Koniora

Otwarcie Hali Sportowej im. Jana Koniora

W dniu 10 października 2014 roku uroczyście otwarto Halę Sportową im. Jana Koniora przy ZSP nr 1 im. Janusza Korczaka w Żywcu.

W uroczystości uczestniczyli: Jego Ekscelencja Ks. Biskup Piotr Greger, który Koncelebrował uroczystą Msze Świętą oraz poświęcił nową Hale, Ks, Infułat Władysław Fidelus, Minister Jerzy Widzyk, Starosta Żywiecki Andrzej Zieliński, Wicestarosta Andrzej Kalata, Burmistrz Miasta Żywca Antoni Szlagor, Przewodniczący Rady Miasta Krzysztof Greń, Radny Sejmiku Województwa Śląskiego dwóch Kadencji Karol Stasica, Dyrektor Powiatowego Zarządu Oświaty Barbara Kliś, Radni powiatowi oraz miejscy, fundatorzy hali Bogusława i Bogusław Choczyńscy właściciele firmy „Eurofirany” oraz najbliższa rodzina patrona hali małżonka  Danuta Konior wraz z córkami: Sabiną Konior - Jeziorską oraz Justyną Gartman.

Wielu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Moszczanicy pasjonowało się sportem i odnosiło w tej dziedzinie sukcesy, pomimo tego, iż warunki lokalowe temu nie sprzyjały. Wystarczył zapał, chęci, ale i mobilizacja ze strony opiekunów wychowawców. Nikt się nawet nie spodziewał, że przy szkole powstanie hala sportowa, w której uczniowie i mieszkańcy Żywca  będą mogli doskonalić swe umiejętności, pogłębiać pasje i aktywnie spędzać wolny czas.

A jednak to, o czym nawet najwięksi optymiści nie marzyli, stało się faktem dzięki wspaniałemu Darowi Serca Państwa Bogusławy i Bogusława Choczyńskich, którzy podjęli decyzję o budo- wie hali wraz z zapleczem, kotłownią i częścią dydaktyczną, poświęcili czas oraz środki na sfinansowanie tak wspaniałego przedsięwzięcia.

 

 

Jan Konior - wieloletni dyrektor i nauczyciel wychowania fizycznego w szkole podstawowej w Żabnicy, Koszarawie - Bystrej i Moszczanicy. Dzięki swojej działalności zostanie w pamięci wielu wychowanków. Urodził się w rodzinie robotniczo - chłopskiej w 1941 r. w gminie Radziechowy, na granicy Węgierskiej Górki i Przybędzy. W 1955 r. ukończył szkołę podstawową w Cięcinie. Od najmłodszychlat grał na heligonce i fujarce. Nauczycielka muzyki zaoferowała pokrycie kosztów nauki i poprosiła rodziców małego Janka, by posłali go do szkoły muzycznej w Bielsku. Rodzice jednak uważali, że muzyk to nie zawód na życie. Posłali syna do Technikum Przemysłu Drzewngo w Żywcu, które ukończył w 1959 r. Po maturze pomagał rodzicom
w gospodarstwie, rok pracował w biurze w Składnicy Lasów Państwowych w Żywcu. W 1961 r. po namowie brata - nauczyciela podjął naukę w Studium Nauczania w Raciborzu na kierunku wychowania
fizycznego. Po roku podjął pracę jako niewykwalifikowany nauczyciel. W latach 1963-1965 odbył służbę wojskową. W latach 1966 – 1969 pracował w szkole podstawowej w Żabnicy, gdzie przy pomocy organizatora kolonii letnich wybudował bieżnię dwutorową, okrężną i skocznię. Wśród młodzieży propagował lekką atletykę, gimnastykę sportową i piłkę ręczną. Uczniowie tej szkoły brali udział w zawodach międzyszkolnych i powiatowych. Pierwszy obóz sportowy dla piłkarek zorganizował w Prusinowicach.
W Żabnicy Jan Konior przez 2 lata wspólnie z żoną, również nauczycielem wychowania fizycznego, prowadził zespół taneczny (tańce ludowe i narodowe) dla młodzieży szkół średnich. Zespół brał udział w Festiwalach Klubów Rolnika. W roku 1968 Jan Konior został powołany na zastępcę kierownika szkoły w Żabnicy, a w roku 1969 przeniesiony na stanowisko kierownika szkoły w Koszarawie - Bystrej. W tej małej
szkółce pod Babią Górą, pozbawionej sali gimnastycznej, rozwijał narciarstwo biegowe. Jan Konior pracując w Koszarawie - Bystrej, by odciążyć szkolne tornistry, podjął decyzję o pozostawianiu przez uczniów podręczników w szkole. W 1974 r. otrzymał mianowanie na stanowisko dyrektora szkoły w Moszczanicy, należącej wówczas do gminy Łękawica. Funkcję tą pełnił do roku 1983, wówczas ze względów zdrowotnych zrezygnował ze stanowiska. przez rok przebywał na urlopie dla
poratowania zdrowia, następny rok pracował w Międzyszkolnym Klubie Sportowym w Żywcu. Od roku 1986 do 1993 pracował w szkole w Moszczanicy na stanowisku nauczyciela wychowania fizycznego.
Ze względu na stan zdrowia w 1993 r. przeszedł na emeryturę.
W latach pracy w moszczanickiej szkole propagował sport z wielkim zaangażowaniem, był jego entuzjastą, potrafił zaszczepić młodzieży  "bakcyla sportu". Chcąc wesprzeć ogrom starań Jana Koniora uczniowie i rodzice społecznie wykonali bieżnię, skocznię, rzutnię, pomagali przy urządzaniu „zlelonej sali gimnastycznej", boiska do siatkówki i koszykówki. W szkole bardzo aktywnie działał Szkolny Klub Sportowy.
Wychowanie fizyczne od klasy I prowadzili specjaliści - nauczyciele wychowania fizycznego.

Podsumowując należy stwierdzić, że Jan Konior był nieprzeciętnym nauczycielem i trenerem, przez 30 lat prawie całkowicie oddanym sportowi szkolnemu, a szczególnie "królowej sportu" - lekkoatletyce, którą uważał za podstawę rozwoju sportu. Nigdy nie dbał o rozgłos. Spartakiadowe zwycięstwa jego wychowanków zostaną zawsze w pamięci wielu. Był wzorem solidności, pasji i zaangażowania.

Odszedł od nas dnia 29 czerwca 2011 r. Byłby dumny z faktu, że jego uczennica z wdzięczności za trud i wspaniałą postawę, postanowiła dokonać tak wielkiego I wspaniałego dzieła, jak budowa Hali Sportowej Jego imienia.


foto. Krzysztof Fiołek