Pielgrzymka Żywiecka

Pielgrzymka Żywiecka

Piesza Pielgrzymka Żywiecka, to jedna z najstarszych grup pątniczych, jakie przybywają na Jasną Górę - kroniki jasnogórskie odnotowały ją w 1611 r. Żywieccy pielgrzymi dotarli pod jasnogórski szczyt w piątek, 29 sierpnia 2014r.

Pielgrzymka podzielona jest na trzy człony tzw.: grupę młodzieżową (żywiecką), myszkowską i grupę pielgrzymów autokarowych. Jako pierwsza – 23 sierpnia z Żywca wyrusza grupa młodzieżowa. Pokonuje ona trasę 170 km w czasie 7 dni. Trzy dni później na szlak wychodzą pątnicy z Myszkowa. Grupa myszkowska wędruje szlakiem sanktuariów maryjnych przez Leśniów św. Annę i Gidle. Wśród pielgrzymów jest również grupa niepełnosprawnych . Obydwie grupy łączą się w Częstochowie u początków Alei Najświętszej Maryi Panny, aby wspólnie pokłonić się Jasnogórskiej Maryi. Pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św. odprawionej o godz. 13.00 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Roman Pindel, Ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

„Nasza pielgrzymka jest pełna radości i wielkiej nadziei, stanowi, szczególnie dla ludzi młodych, prawdziwą szkołę modlitwy i ofiary, i dzisiaj na jej zakończenie stajemy u Matki Pana i prosimy Ją w modlitwie, ‘pokaż nam Jezusa, pokaż nam, pielgrzymom tego, który jest zarazem naszą drogą, celem, prawdą i życiem’” – mówił podczas homilii Jego Ekscelencja Biskup Diecezji Bielsko - Żywieckiej Roman Pindel. W uroczystościach w Częstochowie uczestniczyli mieszkańcy Żywca, kapłani z terenu całej Żywiecczyzny, przedstawiciele samorządu: Starosta Żywiecki- Andrzej Zieliński, Przewodniczący Rady Powiatu Żywieckiego- Edward Płonka, Burmistrz Żywca – Antoni Szlagor, Przewodniczący Rady Miejskiej- Krzysztof Greń.

 

 

CHARAKTERYSTYKA GRUP.

 Grupa pierwsza nazywana jest "żywiecką" lub "młodzieżową". Wymaga najwięcej czasu i najwięcej wysiłku. W związku z tym adresowana jest głównie do osób sprawnych fizycznie, choć nie brakuj w niej również osób starszych i doświadczonych  ale młodych duchem.
Trasa, którą podąża ta grupa omija zatłoczone drogi województwa śląskiego i poprowadzona jest przez malownicze tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W czasie drogi można podziwiać m.in. gotycki kościół (XIV w) i neogotycki zamek w Zatorze, ruiny zamku biskupów krakowskich na Lipowcu, skansen w Babicach, ruiny zamków w Ogrodzieńcu i Olsztynie, klasztor Ojców Paulinów w Leśniowie (XVIII w).

Grupa druga
-  - nazywana jest czasem "myszkowską" lub "tradycyjną". Po przejechaniu koleją  z Żywca do Myszkowa -  rozpoczyna się piesza wędrówka. Trasa poprowadzona jest szlakiem podczęstochowskich sanktuariów. Noclegi zaplanowano w wiekowych murach odwiedzanych zespołów klasztornych, gdzie wyczuwa się specyficzny (mistyczny?) klimat modlitwy i kontemplacji.
Warto także wspomnieć o odwiedzanym po drodze, byłym klasztorze zakonu Kartuzów
w Kartuzach pod Gidlami oraz źródłach Złotego Potoku.

Grupa trzecia - najstarsza w Polsce pielgrzymka żywiecka ma równiez wielu weteranów, którzy  nie mają tyle wolnego czasu i sił by wziąć udział w pieszej wędrówce. Do nich wszystkich  adresowana jest oferta przejazdu do Częstochowy autokarami, by tam spotkać się z pozostałymi grupami i razem uczestniczyć w programie jasnogórskim. Skoro pielgrzymka jest, przede wszystkim, aktem duchowym, to można wziąć w niej udział nie przebywając fizycznie we wspólnocie pielgrzymkowej. Tym bardziej można dołączyć się do tej wspólnoty w ostatnim dniu, by wspólnie przeżyć spotkanie z Matką Boską Częstochowską Królową Polski.