PRZECIWDZIAŁANIE I USUWANIE SKUTKÓW KLĘSK ŻYWIOŁOWYCH – KONFERENCJA NA ŻYWIECCZYŹNIE

PRZECIWDZIAŁANIE I USUWANIE SKUTKÓW KLĘSK ŻYWIOŁOWYCH – KONFERENCJA NA ŻYWIECCZYŹNIE

 

 

17 czerwca br. w Węgierskiej Górce rozpoczęło się dwudniowe spotkanie poświęcone problematyce uruchamiania, wykorzystywania, rozliczania i kontroli wydatkowania środków rezerwy celowej przeznaczonej na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

W zorganizowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Śląski Urząd Wojewódzki spotkaniu wzięli udział: Edyta Muszyńska Zastępca Dyrektora Wydziału Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego wraz z delegacją z ministerstwa, Jan Chrząszcz I Wicewojewoda Śląski, przedstawiciele wojewodów odpowiedzialni za przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych, Andrzej Kalata Starosta Żywiecki wraz z pracownikami Starostwa oraz przedstawiciele samorządów gminnych na Żywiecczyźnie.

Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z działalnością jedynej w Polsce podziemnej elektrowni szczytowo-pompowej w Porąbce - Żarze. Odbyła się też wizytacja terenowa obiektów zrealizowanych w ramach usuwania skutków klęsk żywiołowych i ruchów osuwiskowych ziemi na terenie powiatu żywieckiego – dokonano wizytacji  Mostu Trzebińskiego, mostu w Milówce oraz osuwiska w Rajczy i Prusowie.

Spotkanie było okazją do przedstawienia przez Powiat Żywiecki inwestycji do realizacji w ramach przeciwdziałania i usuwania skutków powodzi w tym między innymi: muru oporowego w ciągu drogi powiatowej nr 1403S Międzybrodzie Bialskie – Straconka w km 1+970 do km 2+030 w m. Międzybrodzie Bialskie, muru oporowego w ciągu drogi powiatowej nr 1419S Jeleśnia – Koszarawa – Zawoja w km 6+270 do 6+360 w m. Koszarawa, muru oporowego w ciągu drogi powiatowej nr 1450S Kamesznica – Koniaków w km 0+425 do 0+555 w m. Kamesznica.

Oprócz zadań przewidzianych do realizacji omówione zostały również szkody powstałe w wyniku powodzi, intensywnych opadów deszczu oraz osuwisk i zabezpieczone dzięki dofinansowaniu z rezerwy celowej budżetu państwa. Były to zadania z zakresu uszkodzonych mostów i przepustów, uszkodzonych nawierzchni i elementów odwodnienia dróg, uszkodzonych umocnień korpusu drogi oraz budowli regulacyjnych na ciekach wodnych, a także osuwisk, między innymi: Most Trzebiński, osuwiska w m. Rajcza i Milówka – Prusów, uszkodzony i zabezpieczony korpus drogi powiatowej nr 1411S Ślemień – Młyńska w km 0+710 do km 0+775 w m. Ślemień, wyremontowany odcinek drogi powiatowej nr 1455S Pietrzykowice – Lipowa – Ostre – Twardorzeczka – Lesna w km 10+150 do km 11+950 w m. Twardorzeczka.

Na zakończenie omówiono strukturę i zadania Departamentu Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego MSWiA, w tym wykorzystanie środków rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych w 2015 roku oraz główne problemy w realizacji tych zadań przez powiat. Uczestnicy również zapoznali się m.in. z informacją zbiorczą o wynikach kontroli przeprowadzonych w 2015 r. przez urzędy wojewódzkie, ze szczególnym uwzględnieniem najczęściej występujących nieprawidłowości oraz z wytycznymi ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie zasad i trybu uruchamiania środków budżetu państwa dla jednostek samorządu terytorialnego na zadania związane z przeciwdziałaniem i usuwaniem skutków zdarzeń noszących znamiona klęsk żywiołowych oraz na zadania związane z usuwaniem skutków ruchów osuwiskowych ziemi lub erozji brzegu morskiego.