PUNKT POTWIERDZENIA PROFILU ZAUFANEGO (ePUAP)

PUNKT POTWIERDZENIA PROFILU ZAUFANEGO (ePUAP)

 

 

Uprzejmie informujemy, że od stycznia br. w Starostwie Powiatowym w Żywcu istnieje możliwość złożenia wniosku o założenie profilu zaufanego w ramach korzystania z usługi ePUAP. Wnioski te dostępne są w Biurze Informacji Starostwa Powiatowego w Żywcu, ul. Krasińskiego 13 (pokój 16-17) w godzinach urzędowania tut. urzędu.

Jak do tej pory wnioski o założenie profilu zaufanego złożyło kilkanaście zainteresowanych osób.

Uruchomienie punktu potwierdzenia profilu zaufanego było możliwe dzięki pozyskaniu na ten cel środków finansowych z Ministerstwa Cyfryzacji. W ramach umowy zakupiono ze środków potrzebny sprzęt, wymagane certyfikaty oraz zapewniono odpowiednie szkolenia.

Czym jest ePUAP

ePUAP to skrót nazwy Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej. Pozwala ona załatwić wiele spraw urzędowych bez wychodzenia z domu na stronie epuap.gov.pl.

Co możesz załatwić na platformie ePUAP

Przez ePUAP możesz załatwić elektronicznie wiele spraw urzędowych. Pamiętaj jednak, że aby załatwić sprawę na platformie ePUAP urząd musi dać Ci taką możliwość. Sprawdź na epuap.gov.pl, jakie sprawy możesz załatwić przez internet w wybranym urzędzie.

Jak korzystać z platformy ePUAP

Aby załatwić sprawę przez internet za pomocą platformy ePUAP, musisz mieć profil zaufany. Pozwala on potwierdzić Twoją tożsamość. Chodzi o to, aby nikt przez internet nie mógł się pod Ciebie podszyć. 

Jak założyć profil zaufany

  1. Wejdź na stronę ePUAP.
  2. Załóż konto.
  3. Wypełnij wniosek o założenie profilu zaufanego.
  4. Znajdź najbliższy urząd, w którym będziesz mógł potwierdzić profil zaufany ePUAP.
  5. Udaj się do wybranego urzędu, żeby potwierdzić założenie profilu zaufanego. 

Profil zaufany możesz też założyć samodzielnie, jeśli masz bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany certyfikatem kwalifikowanym. To proste:

  1. Wejdź na stronę ePUAP.
  2. Załóż konto.
  3. Wypełnij wniosek o założenie profilu zaufanego.
  4. Potwierdź swoje dane za pomocą podpisu elektronicznego.