REGIONALNY PROGRAM OPERACYJNY WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO NA LATA 2014-2020

REGIONALNY PROGRAM OPERACYJNY WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO NA LATA 2014-2020

 

W ramach nowej perspektywy finansowej RPO WSL 2014-2020 środki finansowe zostały podzielone dla poszczególnych subregionów Województwa Śląskiego w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych. 

W konsekwencji powyższego podziału podpisano porozumienie pomiędzy liderem Miastem Bielsko-Biała a partnerami: Powiatem Bielskim, Cieszyńskim, Żywieckim o współpracy w sprawie realizacji RIT Subregionu Południowego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Przedmiotem porozumienia jest określenie zasad współpracy stron porozumienia przy programowaniu, wdrażaniu, koordynacji, finansowaniu i monitorowaniu oraz rozliczaniu RIT.

Począwszy od 2013 r. do teraz trwają prace przygotowawcze do nowego programowania.
W okresie tym BRF współpracował z gminami powiatu żywieckiego oraz pełnił funkcję koordynatora pomiędzy gminami a liderem. Zadaniem BRF było gromadzenie propozycji projektów gmin i ich weryfikacja pod kątem zgodności z obowiązującymi wytycznymi RPO WSL 2014-2020. Ze zgromadzonego materiału wynika, iż powiat żywiecki wraz z gminami będzie realizował ok. 55 projektów w ramach RIT.

W dniu 30-06-2015 r. został podpisany aneks do porozumienia, w którym m.in. wyłoniono Sekretariat RIT na potrzeby administracyjno – merytoryczne pomiędzy stronami porozumienia.

I PROJEKT

„Podniesienie jakości, dostępności oraz zwiększenie wykorzystania administracyjnych zasobów mapowych subregionu południowego województwa śląskiego”

W/w projekt realizowany jest w ramach porozumienia Powiatu Żywieckiego z Powiatem Bielskim i Cieszyńskim oraz  miastami Bielsko-Biała, Czechowice – Dziedzice oraz Cieszyn. Liderem projektu jest Biuro Programowania Rozwoju i Funduszy Europejskich Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej.  Celem projektu  jest poprawa jakości życia mieszkańców regionu poprzez zwiększenie poziomu dostępności i wykorzystania publicznych usług oraz zasobów cyfrowych w regionie.

Ze strony Powiatu Żywieckiego projektem zajmuje się Wydział Geodezji i BRF.  Powiat jako partner zobowiązany jest do przygotowania dokumentacji aplikacyjnej oraz będzie uczestniczył w przygotowaniu dokumentacji potrzebnej do rozliczania w/w projektu. Pracownicy BRF oraz Wydziału Geodezji uczestniczą w licznych spotkaniach konsultacyjnych dotyczących projektu. Projekt jest już po pozytywnej ocenie formalnej i merytorycznej. W chwili obecnej trwa proces podpisywania umowy o dofinansowania.

II PROJEKT

„Termomodernizacja placówek użyteczności publicznej Powiatu Żywieckiego cz. 1” Projekt przyczyni się do zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, przede wszystkim w okresie grzewczym. Doprowadzi to do zwiększenia atrakcyjności modernizowanych obiektów i do rozwoju turystyki w regionie. Projekt będzie obejmowała 5 placówek użyteczności publicznej w tym: Starostwo Powiatowe w Żywcu, Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Żywcu, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Milówce, Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Żywcu, Zespół Szkół Ekonomiczno -Gastronomicznych w Żywcu. Zakres projektu to kompleksowa termomodernizacja.

Dofinansowanie 85% .

W I i II kwartale 2015 r. zostały zakończone procedury przetargowe na wykonanie dokumentacji technicznej. W II kwartale 2016 r. dokonano aktualizacji audytów energetycznych   Na potrzeby projektu została zlecona dodatkowa dokumentacja dotycząca ekspertyzy ornitologicznej i chiropterologicznej dla budynku Starostwa Powiatowego.
W chwili obecnej trwają prace nad opracowaniem dalszej dokumentacji potrzebnej do napisania wniosku aplikacyjnego.  Przewidywany termin naboru wniosków to  IV kwartał 2016 r.

III PROJEKT

„Modernizacja infrastruktury edukacyjnej wspierająca dostosowanie do lokalnego rynku pracy” ze środków EFRR RPO WSL 2014-2020

Projekt będzie realizowany w  placówkach kształcenia zawodowego należących do Powiatu Żywieckiego. W ramach projektu planuje się modernizację lub budowę z wyposażeniem pracowni i laboratoriów przeznaczonych do nauki zawodu wraz z możliwością przystosowania ich do osób niepełnosprawnych.

W ramach przedmiotowego projektu na przestrzeni 2014-2015 roku BRF gromadzi informacje  na temat potrzeb szkół w zakresie modernizacji obecnej infrastruktury klas – pracowni zawodowych. BRF dokonuje weryfikacji kwalifikowalności kosztów dla poszczególnych proponowanych zadań, przedstawionych przez szkoły. Powyższa weryfikacja jest dokonywana na bieżąco z uwagi na zmieniające się i aktualizowane wytyczne programowe.

W ramach projektu w III kwartale 2015 r. prowadzono konsultacje z wszystkimi jednostki uczestniczącymi w projekcie, celem omówienia ogólnych warunków przystąpienia do  projektu. Na potrzeby projektu BRF opracował ankiety do szkół i pracodawców, które mają na celu pokazanie potrzeb modernizacji istniejącej infrastruktury. Aktualnie BRF zlecił opracowanie dokumentów technicznych dla powyższego projektu.

Dofinansowanie 85%   

Planowany termin złożenia wniosku o dofinansowanie  to IV kwartał 2016r.

 IV PROJEKT

„Rozszerzenie oferty edukacyjnej w celu dostosowania do potrzeb lokalnego rynku pracy” ze środków EFS RPO WSL 2014-2020

Projekt ten jest komplementarny do projektu „Modernizacja infrastruktury edukacyjnej wspierająca dostosowanie do lokalnego rynku pracy”.Projekt będzie realizowany w placówkach kształcenia zawodowego. Projekt ma na celu dostosowanie niektórych profili kształcenia w szkołach zawodowych do cyklicznie zmieniających się trendów rynkowych, które ukazuje monitoring zawodów deficytowych i nadwyżkowych w regionie. Ponadto projekt przyczynia się do  podniesienie atrakcyjności i elastyczności kształcenia zawodowego oraz zwiększenia jego potencjału i lepszego dopasowania kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy. Zadanie będzie realizowane poprzez organizację kursów rozszerzających umiejętności zawodowe, szkoleń oraz kursów certyfikowanych jak również poszerzanie i rozwijanie umiejętności praktycznych. Projekt zakłada współpracę z lokalnymi przedsiębiorcami,  organizowanie stażów i praktyk u pracodawców oraz organizowanie wyjazdów studyjnych.

W ramach przedmiotowego projektu na przestrzeni 2014-2015 roku BRF gromadził informacje  na temat potrzeb szkół w zakresie podniesienia jakości kształcenia. Szkoły przedstawiły w sowich propozycjach zapotrzebowanie na kursy, szkolenia, praktyki, staże, wyjazdy edukacyjne.

Na potrzeby projektu BRF opracował ankiety do szkół i pracodawców, które mają na celu pokazanie potrzeb podnoszenia kwalifikacji zawodowych. W chwili obecnej BRF jest na etapie opracowania materiału empirycznego od szkół i przedsiębiorców.

Dofinansowanie 85%

Planowany termin złożenia wniosku o dofinansowanie  nie jest jeszcze konkretnie znany.