Beskidy stwarzają doskonałe warunki do całorocznego wypoczynku oraz rekreacji w różnorodnych, aktywnych formach. To, co urzeka turystów i wczasowiczów to piękne górskie krajobrazy, czyste rzeki i świeże powietrze oraz wspaniała i niepowtarzalna przyroda.

W związku powyższym Powiat Żywiecki staje się idealnym miejscem do uprawiania turystyki rowerowej.

Opisane na stronie szlaki są przygotowane przez profesjonalistów, dobrze oznakowane (z mapami i punktami widokowymi). Istnieje również wiele ścieżek przygotowanych przez zapaleńców kolarstwa.

W Powiecie Żywieckim znajduje się około 30 szlaków i ścieżek rowerowych o zróżnicowanej trudności dla miłośników ekstremalnych wrażeń i rekreacyjnych wycieczek rodzinnych o łącznej długości 510 km.

W kilku miejscach łączą się one z trasami w innych powiatach a nawet międzynarodowymi trasami rowerowymi.

 

Trasy i szlaki rowerowe w Powiecie Żywieckim

 

W Gminie Jeleśnia

Trasa Nr 1
Rozpoczyna się na parkingu przy posterunku Policji na ul. Jana Kazimierza, dalej biegnie ul. Starowiejską, przekracza most na Koszarawie "U Piergiesów" i kieruje się na Rówienki, dalej drogą do Pewli Wielkiej gdzie wstępuje na drogę krajową, którą dojeżdżamy do ul. Starowiejskiej i powracamy do miejsca startu.
Długość trasy: 7,2 km
Trasa średnio trudna

Trasa Nr 2
Początek trasy ma miejsce na parkingu obok mostu pod Janikową Grapą. Prowadzi stromą drogą biegnącą zboczem Janikowej Grapy, dalej przez przysiółek Madeje, po czym wkracza na drogę wojewódzką, gdzie następuje skręt w kierunku Jeleśni. Dalej ul. Szkolną do drogi krajowej i powracamy do miejsca startu.
Długość trasy: 10,2 km
Trasa bardzo trudna

Trasa Nr 3
Początek w miejscu trasy nr 1, parking przy posterunku Policji na ul. Jana Kazimierza. Po przejechaniu 200 m w dół, w kierunku Żywca skręcamy w lewo i dalej żółtym szlakiem turystycznym przekraczamy kładkę na potoku Sopotnia. Dalej trasa biegnie na szczyt wzniesienia Żor (Żar), następnie droga leśną usytuowaną na granicy z gminą Świnna zjeżdżamy nieco w dół, aby następnie podjechać na wzniesienie Kiczory i Gronia. Dojeżdżamy do drogi Juszczyna-Sopotnia Mała, którą kierujemy się do Sopotni. Następnie docieramy do drogi krajowej wijącej się wzdłuż sopotniańskiego potoku, dojeżdżamy nią do skrzyżowania z drogą główną, skręcamy na lewo i tak zamykając pętlę powracamy do miejsca startu.
Długość trasy: 16 km
Trasa średnio trudna

Trasa Nr 4
Rozpoczyna się w Sopotni Wielkiej Wodospadzie, kieruje się w dół i po przejechaniu 500 m odbija na prawo, przy budynku kółka rolniczego i wiedzie droga rolniczą biegnącą stokami góry Krzyżowa, po czym dojeżdżamy do wsi Krzyżowa. W okolicy baru "Pod Miodowcem" wjeżdżamy na drogę krajową skręcając na lewo i kierujemy się w stronę Jeleśni. Dojeżdżamy do rynku, tu trasa przed Starą Karczmą skręca na lewo i drogą przez tzw. Gaikę (na pierwszym skrzyżowaniu skręcamy w lewo) powracamy do Sopotni Wielkiej.
Długość trasy: 13,6 km
Trasa średnio trudna

Trasa Nr 5
Rozpoczyna się w Jeleśni na rynku i biegnie drogą do Sopotni Wielkiej Kordonu (biegnie tak samo jak ostatni fragment trasy nr 4) gdzie trasa zawraca. Powrót ta samą drogą do Sopotni Wielkiej Wodospadu, gdzie trasa skręca w lewo na przysiółek Średniówka i dalej biegnie drogą do Sopotni Małej. Na wysokości ośrodka zdrowia skręcamy w prawo na drogę główną, która przez Gaikę zaprowadzi nas do rynku w Jeleśni.
Długość trasy: 24 km
Trasa łatwa

Trasa Nr 6
Oznakowanie trasy rozpoczyna się przed budynkiem ośrodka zdrowia w Krzyżowej po czym odbija ona na drogę na Krzyżówki. Dochodzi do żółtego szlaku turystycznego, wydostaje się na szczyt Watówki, Jabłonowskiej i Baranówki. Następnie droga leśną biegnącą przez obniżenie Jaworzyny kierujemy się z powrotem do Krzyżowej. Ostatni odcinek trasy biegnie drogą wojewódzką, którą dojeżdżamy do miejsca startu.
Długość trasy: 10,2 km
Trasa średnio trudna

Trasa Nr 7
Początek trasy na parkingu przed ośrodkiem zdrowia w Krzyżowej (podobnie jak w przypadku trasy nr 6). Dojeżdżamy do żółtego szlaku turystycznego a następnie na skrzyżowaniu dróg polnych skręcamy w lewo, zjeżdżamy w dół, wzdłuż potoku Jabłonowskiego, w kierunku Przyborowa. Po dotarciu do Przyborowa skręcamy w lewo i drogą krajową przez Jeleśnię powracamy do Krzyżowej.
Długość trasy: 15,7 km
Trasa łatwa

Trasa Nr 8
Od parkingu przed ośrodkiem zdrowia w Krzyżowej kierujemy się w kierunku Krzyżówek, do drogi, którą prowadzi żółty szlak turystyczny. Dalej dojeżdżamy do Watówek, których stokami docieramy do granicy państwa. Następnie szlakiem czerwonym osiągamy Beskid Krzyżowski (Szelust), za którym skręcamy w prawo na żółty szlak turystyczny i zjeżdżamy do Korbielowa Górnego. Stąd prosto w dół jedziemy w kierunku Korbielowa.
Długość trasy: 11,6 km
Trasa średnio trudna

Trasa Nr 9 A
Od parkingu przy wyciągu narciarskim "Kuligówka" w Korbielowie przejeżdżamy około 300 m w kierunku przejścia granicznego i za pensjonatem "Darz Bór" skręcamy w lewo i po przekroczeniu potoku Glinnego wydostajemy się na Polanę Gawlasie. Dalej dojeżdżamy do przejścia granicznego i drogą krajową zataczając niewielką pętlę powracamy do miejsca rozpoczęcia trasy.
Długość trasy: 5 km
Trasa łatwa

Trasa Nr 9 B
Podobnie jak w przypadku poprzednim zaczyna się przy parkingu koło wyciągu "Kuligówka". Zjeżdżamy drogą krajową w kierunku centrum Korbielowa. Na wysokości baru "Pod Pilskiem" skręcamy w prawo w drogę do Korbielowa Górnego. Po wyminięciu cmentarza podjeżdżamy pod Weskę, następnie skręcamy w prawo i drogą gruntową kierujemy się do Korbielowa - Kamiennej. Kolejny odcinek trasy biegnie wzdłuż potoku i drogą tą wydostajemy się na drogę krajową, którą powracamy do parkingu.
Długość trasy: 5 km
Trasa łatwa

Trasa Nr 10
Początek trasy znajduje się na parkingu przy wyciągach narciarskich GAT w Korbielowie. Początkowy odcinek trasy biegnie nartostradą obok wyciągu aż do Szczawin. Dalej, za Szczawinami skręcamy w prawo, wjeżdżamy na połogi płaj, którym jedziemy w kierunku Buczynki. Mijamy Polanę Buczynkę i dalej stokami Czarnego Gronia dojeżdżamy do Soliska. W tym miejscu skręcamy w prawo i nartostradą przez polanę Byk zjeżdżamy do drogi asfaltowej wiodącej w kierunku parkingu przy wyciągach GAT.
Długość trasy: 6,1 km
Trasa trudna

Trasa Nr 11
Trasę wytyczono w oparciu o szlaki turystyczne. I tak początek pętli znajduje się przy Zajeździe "Smrek" w Korbielowie. Jedziemy za niebieskimi znakami turystycznymi, które wyprowadzą nas na Przełęcz Przysłopy. Tu spotykamy znaki czarne, z którymi przez Uszczawne, Malorkę, Buczynkę, Halę Górową i Skałkę docieramy do Hali Miziowej. Powrót z Hali Miziowej odbywa się nartostradą nr 5 (uwaga - bardzo stromy zjazd) przez Szczawiny do Korbielowa Kamiennej.
Długość trasy: 11,6 km
Trasa trudna

Trasa Nr 12
Od Domu Strażaka w Sopotni Małej jedziemy drogą krajową do skrzyżowania i dalej drogą główną w kierunku Sopotni Wielkiej. Całość trasy poprowadzono działami Sopotni Małej bez wyraźnych punktów orientacyjnych. Z tych też powodów należy zwracać uwagę na oznakowanie trasy tabliczkami informacyjnymi.
Długość trasy: 6,2 km
Trasa łatwa

W Gminie Milówka

Trasa- MILÓWKA - KOPIEC - PRUSÓW - SUCHA GÓRA - MILÓWKA PKP
Trasa rozpoczyna się na rynku w Milówce. Najpierw prowadzi ulicą Dworcową, mija remizę OSP, a następnie przecina tory kolejowe i dalej wije się wzdłuż asfaltowej dróżki w masyw góry Prusów. Po dystansie ok. 2 km, obok starej chałupy wiejskiej, szlak odbija w prawo. Po ok. 500 m droga łączy się z ulicą Turystyczną. Na skrzyżowaniu jedziemy w lewo przez most, w kierunku pola biwakowego. Czeka nas 1,6 km spokojnej jazdy lekko pod górę. Z pola biwakowego znaki zawrócą nas z powrotem. Będziemy się toczyć na luzie w dół 1,9 km, aż drogowskaz skieruje nas w lewo, ulicą Potokową. Przejedziemy nad potokiem i po około 100 m skręcimy przed lasem w prawo - polną drogą, dość ostro pod górę. Drogą powrotną będzie ulicą Jagiellońska, którą dojedziemy do centrum Milówki. Już w centrum, na przeciwko apteki, należy skręcić w prawo, na ulicę Czarną, która doprowadzi nas do stacji PKP, gdzie kończy się trasa.
Oznakowanie: czarny Długość: 10,1 km
Trasa łatwa

Trasa- MILÓWKA - NIELEDWIA - KOTELNICA - KICZORA - TARLICZNE - SUCHE - POPRĘCINKA - NIELEDWIA - MILÓWKA
Trasa rozpoczyna się w centrum, na rynku. Z okolic rynku ul. Parkową jedziemy w kierunku rzeki Soły, dalej wzdłuż jej brzegu, mijamy kompleks sportowy z kortami po lewej stronie. W końcu wyjeżdżamy na drogę główną, skręcamy na most, dalej do Nieledwi. Później jedziemy drogą asfaltową przez przysiółek Szpaki, w stronę Rajczy. Na skrzyżowaniu pod Kiczorą skręcamy w prawo, wg oznakowań trasy - na Tarliczne. Droga będzie się zmieniać z polnej na asfaltową i na odwrót. To chyba najładniejszy odcinek całej trasy. Po ok. 4 km dotrzemy do punktu widokowego nr 1 - w rejon Poprencinki. Dalej czeka nas dosyć ostry i długi podjazd, który doprowadzi nas do następnego punktu widokowego - w rejonie Madejki. Po kilkunastu minutach lekkiego zjazdu górską drogą dojedziemy do punktu, w którym zamkniemy pętlę, czyli na przełęcz Kotelnicę, z której zjechaliśmy przedtem prosto. Do Milówki jedziemy dalej prosto, z górki... .
Oznakowanie: Niebieska Długość: 22,8 km
Trasa średnio trudna

Trasa- MILÓWKA - SZARE - POCHODZITA - KAMESZNICA GÓRNA - MILÓWKA
Trasa rozpoczyna się w centrum Milówki. Z rynku ul. Sportową obok Hotelu Tycjan jedziemy w kierunku gimnazjum i rzeki. Dalej podążamy za znakami i ulicą Piekarską wyjeżdżamy na drogę główną, ul. Grunwaldzką. Po 300 m zjeżdżamy z drogi w prawo, na ulicę Kasztanową. Pojedziemy wzdłuż brzegu potoku Kameszniczanka, po czym znów wrócimy na główną drogę. Po prawej stronie miniemy kolejno zjazd na tzw. cesarkę i na Kamesznicę. My jedziemy dalej prosto przez most i stromo kocimi łbami aż do skrzyżowania na Szare, gdzie skręcimy w prawo. Będziemy przejeżdżać przez długą wieś Szare. Po ok. 4 km szlak skręci w lewo i zacznie nas prowadzić stromą asfaltową drogą w górę. Tu przyda się dobra kondycja. Po kilkunastu minutach podjazdu znajdziemy się na drodze głównej do Zwardonia i Istebnej. Zgodnie ze znakami jedziemy drogą w górę. Po pewnym czasie szlak skieruje nas w lewo - do słynnej z zabytkowego kościółka wsi Pochodzita. Na liczniku powinna widnieć liczba przebiegu około 7 km. Czeka nas około 15 minut spokojnego kluczenia po wsi. W końcu dotrzemy do pierwszego punktu widokowego tej trasy, skąd roztacza się wspaniały widok na szczyty: Rachowiec, Rysiankę, Lipowską, Prusów, Suchą Górę oraz na miejscowości: Zwardoń i Laliki. Po dystansie ok. 400 m i przecięciu głównej drogi dotrzemy do następnego punktu widokowego, niedaleko nieczynnego kamieniołomu. Stąd doskonale widać Kamesznicę Górną i Kamesznicę Złatną, a także Baranią Górę i szczyt Glinne. Z tego miejsca zjeżdżamy stromą drogą gruntową do Kamesznicy Górnej. Na dole skręcamy zgodnie ze znakami w prawo. Przejeżdżamy przez całą wieś, czyli dystans ok. 5 km i docieramy do centrum Kamesznicy. Mijamy skrzyżowanie z drogą na Kamesznicę Złatną i jedziemy dalej, wzdłuż Kameszniczanki. Na następnym skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Po 400 m skręcamy na ul. Kasztanową i wracamy do Milówki zgodnie ze znakami wytyczającymi trasę.
Oznakowanie: Zielona; Długość: 22,9 km
Trasa średnio trudna

Trasa- KAMESZNICA - ZŁATNA - WĘDZLÓWKA - BARANIA GÓRA - MAGURKA RADZIECHOWSKA - ZŁATNICA - KAMESZNICA
Ta najdłuższa w gminie trasa rozpoczyna się w pobliżu nowego Kościoła w Kamesznicy, dokąd z centrum Milówki można łatwo dojechać trasą zieloną. Od kościoła jedziemy prawym brzegiem potoku Bystra i kierujemy się w stronę Fajkówki. Przed Fajkówką zgodnie ze znakami skręcamy w prawo i wyjeżdżamy na stoki Wędzlówki. Następnie przejeżdżamy lewym łukiem do grzbietu i prowadzącej tamtędy drogi górskiej. Trasa poprowadzi nas przez lasy Baraniej Góry, ciekawych przygód z pewnością nie zabraknie. Od Magurki Radziechowskiej rozpoczyna się łagodny, powolny zjazd aż do Złatnicy, gdzie zacznie się nawierzchnia asfaltowa. Następnie będziemy mijali leśniczówkę, pole biwakowe w Złatnej, aż dojedziemy do początku naszej trasy, czyli w okolice Kościoła w Kamesznicy.
Oznakowanie: Żółta; Długość: 23,5 km
Trasa trudna

W Gminie Rajcza
Szlak rowerowy "Rajd po Wierchach" rozpoczyna się wielką pętlą na Sarnówce, gdzie długim zjazdem w kierunku na Ryłki do Rajczy. Wyjeżdżamy na drogę powiatową i kierujemy się do centrum Rajczy. Za Rajczą trasa odbija w lewo zjeżdżając na gruntową drogę, kierując się na Zoniówkę i zmierza do schroniska w Młada Hora, gdzie znajduje się punkt przystankowy szlaku. Dalej na Jaworzynkę Rycerzową, gdzie szlak skręca w lewo, biegnąc wzdłuż granicy do Majcherowej, dalej w kierunku na przełęcz Przegibek i wzdłuż granicy do rezerwatu Śrubita.
Ze Śrubitej biegnie szlak wzdłuż granicy państwowej na Wielką Raczę do punktu widokowego szlaku. Przebiega szczytami wzdłuż granicy państwowej w kierunku północnym na Magurę, Graniczne w kierunku na Zwardoń i przejście graniczne do Myta.
Mała pętla odbija ze szlaku głównego za Rajczą w prawo do Rycerki Dolnej, kierując się na Rycerkę Górną, gdzie szlak dochodzi do potoku Rycerki skręcając w prawo biegnie na zachód, gdzie omijając południowe stoki Baraniej Góry kierujemy się na Magurę, gdzie łączymy się ze szlakiem głównym. Całość stanowi logiczną pętlę z dojazdami do przejścia granicznego w Mycie w jego zachodniej części, zaś we wschodniej części, z Rajczy aneks szlaku biegnie malowniczym terenem do Sarnówki.
Szlak rowerowy "Rajd po Wierchach" prowadzi terenami leśnymi o podłożu gruntowym. Jest typowym szlakiem rekreacyjnym. Większa jego cześć prowadzi kompleksem leśnym i udostępnia użytkownikom punkty widokowe jak również ciekawe elementy przyrody. Należy zaznaczyć, że cała gmina leży na terenie parku krajobrazowego.

W Gminie Węgierska Górka:

Trasa: Cięcina - Żabnica - Węgierska Górka
Oznakowanie: czarny; długość: 24 km

Trasa okolice Węg. Górki: Węgierska Górka - Cisiec - Kamesznica - Węgierska Górka
Oznakowanie: niebieski; długość: 35 km

Trasa: Węgierska Górka - Cięcina - stok Romanki - stok Lipowskiej - Hala Boracza - Milówka - Żabnica - Węgierska Górka
Oznakowanie: czarny; długość: 36 km

Trasa WKW: Węgierska Górka - Kamesznica - Cisiec Mały - Węgierska Górka
Oznakowanie: niebieski; długość: 16 km

 

GMINA ŚWINNA

Przyrodnicza Trasa Rowerowa

Długość trasy: 5 km
Trasa: Pewel Mała - Węgierska Górka

Długość trasy: 20 km
Trasa: Pewel Mała - Rezerwat "Gawroniec" - Jastrzębica Przyłęków - Juszczyna - Słowianka - Abrahamów - Węgierska Górka

 

GMINA LIPOWA

Trasa: Leśna, Ostre, Sienna, Słotwina, Twardorzeczka
Długość trasy: 28 kilometrów
Trasa rowerowa biegnie w obrębie lasów państwowych a także u podnóża szczytów Skrzyczne i Ostre. Trasa pozwala poznać niemal wszystkie miejscowości Gminy Lipowa oraz znajdujące się na ich terenie obiekty godne zwiedzania i ciekawe punkty widokowe.
Przebiega ona przez miejscowości Leśna, Ostre, Sienna, Słotwina, Twardorzeczka. Nie jest to trasa trudna, ale w kilku miejscach znajdują się na niej dosyć uciążliwe podjazdy.

 

Trasa: Lipowa, Ostre, Skrzyczne, Malinowska Skała, Zielony Kopiec, Magurka Wiślana, Barania Góra, Kamesznica, Złatna, Milówka i Lipowa.
Długość trasy: 60 km
Trasa bardzo długa dla wytrwałych rowerzystów górskich.

 

SZLAKI ROWEROWE GMINY UJSOŁY

1. NA ZŁATNĄ na wys. 200 - 300 m - dług ok. 3 km.
na Zapolankę.

2. NA GLINKĘ na wys. 300 m - dług ok. 6 km
Przełęcz Glinka.

3. Z Wielkiej Rycerzowej na Cerlę i na Mładą Horę na wys. 300 m - dług 3 km

4. Młada Hora do Ujsół przez Danielkę  na wys. 200 - 300 m - dług 10 km

5. Młada Hora - czerwony szlak do Rycerki Dolnej przez Hutyrów, most rzeka Soła - na drogę główną i w stronę Ujsół do Centrum  - dług ok. 14 km

6. Od granicy Ujsoły - Rajcza do Urzędu Gminy Ujsoły - dług 3,5 km

7. Ujsoły (zjazd za mostem k/oczyszczalni) do Przełęczy Kotarz przez Szczytkówkę  - dług 4 km, szlak fioletowy.

8. Dwie możliwości powrotów z Przełęczy Kotarz:
a) na Pętkówkę (Cicha) Soblówka - dług 3 km
b) na Danielkę  - dług 4 km i  z powrotem do Ujsół - centrum.

 

Szlak Architektury Drewnianej - Pętla Beskidzka
Długość szlaku: 120 km
Trasa: Bielsko - Biała - Komorowice - Bielowicko - Skoczów - Ustroń-Nierodzin - Wisła - Istebna - Koniaków - Laliki-Pochodzita - Milówka - Cięcina - Żywiec - Łodygowice - Mikuszowice Krakowskie - Bielsko-Biała.

Można obejrzeć i zwiedzić: Kościółek p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Pochodzitej, Starą Chałupę z XVIII w.- muzeum w Milówce, Drewniana kaplica w kształcie gwiazdy, kryta gontem z roku 1832 w Żabnicy, Kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej z 1542 roku w Cięcinie, Kościół pw. Trzech Krzyży w Żywcu oraz kościół p.w. Św.Szymona i Judy z 1634-1636 r. w Łodygowicach.


Szlak Architektury Drewnianej - Trasa Główna
Długość szlaku: 336 km
Trasa: Gwoździany - Lubliniec - Koszęcin - Tworóg - Wielowieś - Paczyna - Poniszowice - Rudziniec - Sierakowice - Sośnicowice - Smolnica - Gliwice - Zabrze - Ruda Śląska - Chorzów - Katowice - Tychy - Bieruń Stary - Bojszowy - Pszczyna - Góra - Jawiszowice - Wilamowice - Stara Wieś - Bestwina - Bielsko-Biała - Żywiec - Jeleśnia - Pewel Wielka - Lachowice.

Można obejrzeć i zwiedzić między innymi: Starą Karczmę z przełomu Xvi/XVII w.- w Jeleśni, Kościół pod wezwaniem św. Andrzeja z 1 poł. XVI, XIX w. w Gilowicach, Kaplica drewniana w Rychwałdzie p.w. Serca Jezusowego z 1757 r., Kaplica drewniana Serca Jezusa z XVIII wieku - Gilowice oraz mnóstwo przydrożnych kapliczek drewnianych.


Szlak - Zamki i pałace - Pętla VI
Długość szlaku: 250 km
Trasa: Katowice - Bielsko-Biała - Łodygowice - Żywiec - Milówka - Istebna - Wisła - Ustroń - Cieszyn - Skoczów - Grodziec - Bielsko-Biała - Katowice

Można obejrzeć i zwiedzić między innymi: pochodzący z XV w. Stary Zamek Komorowskich położony w centrum Żywca, XIX wieczny klasycystyczny pałac Habsburgów z Parkiem, Pałac Kępińskich z przełomu XVIII/XIX w. w Żywcu-Moszczanicy, Zespół pałacowo-parkowy Lubomirskich z przełomu XVIII/XIX w. w Rajczy, W Kamesznicy - klasycystyczny dwór z 1833 r. postawiony przez ówczesnych właścicieli wsi, Potockich, na miejscu dawnego dworu Wielopolskich z pięknym parkiem.