OBRAZ MATKI BOŻEJ MIŁOSIERDZIA-KAZIMIERZOWSKIEJ OZDOBIONY KORONAMI BISKUPIMI

OBRAZ MATKI BOŻEJ MIŁOSIERDZIA-KAZIMIERZOWSKIEJ OZDOBIONY KORONAMI BISKUPIMI

 

Liczący ok. 350 lat obraz Matki Bożej Miłosierdzia-Kazimierzowskiej z kościoła świętych Wawrzyńca i Kazimierza w Rajczy został ukoronowany przez bp Romana Pindla 1 lipca br. W trakcie uroczystości w sanktuarium w Rajczy przed XVII-wieczną kopią obrazu Czarnej Madonny – „Góralski hołd” złożyli górale żywieccy.

Na początku Eucharystii odczytano list od zaproszonej na uroczystości premier Beaty Szydło, w którym życzyła by święto koronacji „przyniosło nowe siły, by mierzyć się z codziennym wyzwaniem”.

Mszy św. w rajczańskim kościele parafialnym przewodniczył bp Roman Pindel w asyście licznych kapłanów, w tym także księży rodaków i ojców paulinów z Jasnej Góry. Przy ołtarzu modlił się bp senior Tadeusz Rakoczy, który podczas swej posługi jako ordynariusz bielsko-żywiecki, podniósł świątynię do rangi sanktuarium.

Po kazaniu nastąpił obrzęd koronacji. Odczytano dekret biskupa, prawnie sankcjonujący sobotnie wydarzenie. Gdy wierni śpiewali hymn „Bogurodzica”, biskup poświęcił przyniesioną przez górali koronę i w asyście kustosza sanktuarium nałożył ją na ramę obrazu.

Obraz Matki Boskiej Kazimierzowskiej należał do króla Jana Kazimierza, który po swojej abdykacji wyjeżdżając do Francji 4 lipca 1669 r. gościł w żywieckim zamku. Wtedy właśnie do monarchy przyszli rajczańscy górale, prosząc o zezwolenie na wybudowanie w królewskich włościach świątyni. Król zgadzając się, ofiarował dla przyszłej świątyni obraz Matki Bożej, do którego, jak napisał kronikarz „miał osobliwe nabożeństwo”.

Koronę dla obrazu rajczańskiego wykonał krakowski złotnik Tadeusz Piątek, wg projektu artysty-konserwatora dzieł sztuki Tadeusz Stopki. Jej powstanie było możliwe dzięki ofiarom złota i kosztowności, które jako wotum wdzięczności złożyli parafianie i pielgrzymi przybywający do Rajczy.

Po zakończeniu Mszy św. uczestnicy wydarzenia przeszli z kościoła na teren amfiteatru przy Centrum Kultury, gdzie rozpoczął się piknik królewski z degustacją potraw i występami zespołów.

Udział w uroczystościach wzięli m.in. Wicewojewoda Śląski Jan Chrząszcz, przedstawiciele Miasta Żywca i gmin Żywiecczyzny, reprezentanci gmin partnerskich z Czech, Słowacji i Włoch. Starostwo Powiatowe reprezentowali: Starosta Żywiecki Andrzej Kalata, Członek Zarządu Powiatu Józef Stopka, Przewodniczący Rady Powiatu Roman Rokita oraz radny Adam Iwanek.

 

10 maja ub. roku obraz został zabrany do Krakowa, gdzie poddano go specjalistycznym pracom renowacyjnym i konserwatorskim. 1 kwietnia br. wrócił do sanktuarium.

W 1997 roku kościół w Rajczy został podniesiony do rangi lokalnego sanktuarium Matki Bożej Kazimierzowskiej, jednego z czterech sanktuariów maryjnych na Ziemi Żywieckiej. Do sanktuarium w Rajczy pielgrzymują wierni z Polski, a także Czech, Słowacji i Włoch.