„DO NIEPODLEGŁEJ, DLA NIEPODLEGŁEJ” - GIMNAZJALIŚCI ORAZ UCZNIOWIE SZKÓŁ PODSTAWOWYCH NA NIECODZIENNEJ LEKCJI HISTORII W I LO IM. M. KOPERNIKA

„DO NIEPODLEGŁEJ, DLA NIEPODLEGŁEJ” - GIMNAZJALIŚCI ORAZ UCZNIOWIE SZKÓŁ PODSTAWOWYCH NA NIECODZIENNEJ LEKCJI HISTORII W I LO IM. M. KOPERNIKA

 

W dniach od 27 listopada do 6 grudnia 2018 r.  w Auli im. St. Pyjasa w I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Żywcu gościliśmy uczniów z żywieckich gimnazjów oraz starsze klasy ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Żywcu. Celem wizyty było obejrzenie 2 równoległych wystaw, które ukazywały, jaki wkład w dzieło odzyskiwania Niepodległości wnieśli znaczący bohaterowie historii wielkiej oraz ci mniej znani, lecz niezwykle ważni w historii lokalnej, w tym uczniowie naszej szkoły sprzed 100 lat - Niepodległość jest ich dziełem wspólnym.

W sumie wystawy obejrzało 180 uczniów: 2 klasy z Gimnazjum nr 1, 3 klasy z Gimnazjum nr 2 oraz 2 klasy ze Szkoły Podstawowej nr 1. Uczestniczyli oni w swego rodzaju lekcji muzealnej z wykorzystaniem źródeł. Dwie nauczycielki I LO: polonistka – Aleksandra Bura oraz historyczka – Ewa Góra oprowadzały młodzież po wystawie, wykorzystując wcześniej przygotowany do tego autorski scenariusz. Uczestnicy zajęć z ciekawością szukali m.in. informacji na tematy związane z lokalną historią walk o niepodległość, poznawali dzieje małej ojczyzny.

Pierwsza prezentowana wystawa, zatytułowana "OJCOWIE NIEPODLEGŁOŚCI" - przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej - na dziesięciu dużych panelach przedstawiała m. in. proces kształtowania się polskich granic, najważniejsze wydarzenia w trakcie odbudowy państwowości, postaci Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego.


Druga, lokalna (przygotowana przez nauczycielki z liceum) - poświęcona pamięci uczniów i nauczycieli naszej szkoły, którzy w niej kształtowali swe postawy i w latach 1914 - 1920 dzielnie dowiedli wielkiego patriotyzmu - nosiła tytuł "TU ZACZYNAŁY SIĘ ICH DROGI DO NIEPODLEGŁEJ". Składały się na nią między innymi po raz pierwszy publicznie prezentowane archiwalne Księgi dokumentów uczniów z lat 1904 - 1918 (otwarte na stronach przede wszystkim dotyczących legionistów, np. Leonarda Rybarskiego, dowódcy ochotników - I kompanii żywieckiej, włączonej potem do I Brygady Legionów), fotografie klas i nauczycieli z roku 1918  - trwałe ślady i dowody życia pokolenia sprzed wieku. Ekspozycję uzupełniały fotografie (kserokopie) z Muzeum Miejskiego w Żywcu, przedstawiające legionistów, w tym pochodzące z tzw. Teki Tadeusza Jänicha (stanął na czele II kompanii legionistów) wzbogacone rysunkami autora. Komentarz do wystawy stanowiły fragmenty rocznych Sprawozdań szkolnych z tego okresu (dokumentu przygotowywanego przez szkoły w Galicji od II poł. XIX w i w latach 20. XX w.), dowodzące uczestnictwa C.K. (Wyższej) Szkoły Realnej a następnie - po 11 listopada 1918 r. - Wyższej Szkoły Realnej w wydarzeniach dziejowych. Uświadamiały, jak wielki wpływ na jej funkcjonowanie wywarła historia.


Należy również podkreślić, że w tym samym czasie wystawy obejrzeli wszyscy uczniowie naszego liceum oraz goście spoza szkoły – mieszkańcy Żywiecczyzny, którzy 27.11.2018 r. uczestniczyli w promocji  książki M. Ciska, M. Miodońskiego i Wł. Motyki „Wiara i wierność. Wkład Żywiecczyzny w czyn niepodległościowy 1914-1918”.

mat.pras. LO im. M. Kopernika