HUBERTUS 2016

HUBERTUS 2016

 

 

15 października na Sumowej Grapie w Milówce zorganizowano hubertusa – czyli święto leśników, jeźdźców i myśliwych, których patronem jest św. Hubert.

Część widowiskową poprzedziła uroczysta Msza św. na Wzgórzu „Grunwald”, następnie odbyło się polowanie, pogoń za lisem i pokazy ptaków drapieżnych. W uroczystym wręczeniu nagród uczestniczył Starosta Żywiecki Andrzej Kalata. Na zakończenie odbyła się Biesiada Myśliwska przy ognisku i kapeli góralskiej. W ramach imprezy można było wziąć udział w konkursach edukacyjno-ekologicznych, oglądać wystawę trofeów myśliwskich, postrzelać z łuku i wiatrówki czy nawet pojeździć w siodle.

Warto przypomnieć, że Hubertus (czy też Hubertowiny) to szczególnie ważny dzień dla myśliwych, jeźdźców i leśników. Tego dnia w Kościele katolickim jest wspomnienie świętego Huberta, patrona myśliwych. Z tej okazji odbywają się huczne, tradycyjne obchody. Tego dnia myśliwi uczestniczą w porannej Mszy Świętej w intencji myśliwych i przyrody. Co ciekawe często jest to Msza polowa, odprawiana wokół leśnych lub przydrożnych kapliczek i uczestniczą w niej zwierzęta- psy, konie, sokoły. Następnie odbywa się tradycyjne polowanie. Ważnym elementem świętowania są też odznaczenia jakie tego dnia otrzymują najlepsi myśliwi, tytuły króla strzelców czy króla pudlarzy, bądź medale Polskiego Związku Łowieckiego. Na zakończenie Hubertowin łowcy spotykają się na wieczornej biesiadzie wokół ogniska. 3 listopada również odbywa się wyścig jeździecki (zwany Hubertusem), który polega na gonitwie za “lisem”, czyli lisią kitą, przyczepioną do ramienia jednego z jeźdźców.

Obecnie Polski Związek Łowiecki liczy na dzień dzisiejszy 118 362 członków. W naszym kraju są 2554 koła łowieckie na 4703 obwodach. Aby być myśliwym trzeb należeć do PZŁ i mieć pozwolenie na posiadanie broni. W Polsce, myśliwi polują najczęściej na jelenie, sarny, dziki, lisy, zające, kaczki i bażanty. Oprócz polowania, zajmują się pielęgnacją, dokarmianiem oraz spisami ilości zwierząt zamieszkujących na terenie ich kół łowieckich. Dbają również, aby dzika zwierzyna nie wyrządzała szkód na polach uprawnych oraz aby zachować równowagę w lesie.

Foto: GOK Milówka