ZESPÓŁ SZKÓŁ AGROTECHNICZNYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH: EUROPA W MOSZCZANICY

ZESPÓŁ SZKÓŁ AGROTECHNICZNYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH: EUROPA W MOSZCZANICY

W Zespole Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących im. Józefa Piłsudskiego w Żywcu od wielu lat realizowane są projekty, współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Prekursorem, a zarazem dobrym duchem naszej szkoły była pani Danuta Kiser, wspaniała germanistka, autorka wielu projektów, która niestety w 2017 roku po długiej chorobie, zmarła.

Jej dziełem jest między innymi firma symulacyjna „Hotelik pod Dębem”, gdzie nasi uczniowie z  technikum hotelarstwa oraz technikum żywienia i usług gastronomicznych, czy branżowej szkoły I stopnia w zawodzie kucharz, cyklicznie odbywają zajęcia.

Dzieło pani Danusi kontynuujemy nadal. Obecnie realizujemy 4 projekty, finansowane ze środków Erasmus+. Działania obejmują zajęcia i wyjazdy zagraniczne zarówno dla uczniów, jak również dla nauczycieli.

W tym roku kończymy realizację projektu “Innovative education with the  Harmony of art Science i Technology”, realizowanego wspólnie z partnerami z Bułgarii i Turcji.

Ze strony Polski w projekcie uczestniczą: Starostwo Powiatowe w Żywcu, Fundacja „Kuźnia Sztuki” i nasza szkoła, czyli Zespół Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących im. Józefa Piłsudskiego w Żywcu. Koordynatorem projektu, który rozpoczął się w 2018, jest  Szkoła Techniczna z Trabzon w Turcji - Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Bilim Sanat Merkezi , a ze strony Bułgarii - Liceum Zawodowe im. Sveti Ivan Rilski.

Realizując projekt, grupa uczniów, nauczycieli oraz przedstawicieli naszych partnerów uczestniczyła w różnorodnych działaniach i wyjazdach. Spotkania odbywały się dwukrotnie w Turcji i Polsce, a raz w Bułgarii. Językiem projektowym był język angielski, a nasi uczniowie wyjątkowo radzili sobie w komunikowaniu się ze swoimi kolegami i koleżankami z zagranicy.

To, co dobre, szybko się dobrze kończy… Pozostają jednak wspomnienia  i to, nad czym wspólnie pracowaliśmy. Przedstawiamy więc kilka szczegółowych informacji o projekcie. Czy uczniowie przedwcześnie porzucają szkołę? Czy można temu zapobiec?

Okazuje się, że problem jest dość poważny, dlatego w ramach projektu  Erasmus + “Innovative education with the  Harmony of art Science i Technology” w skrócie ASTEC, przeprowadzone zostały badania  na temat bezrobocia wśród młodzieży, a następnie  wypracowane odpowiednie rozwiązania, które mogą  temu zapobiec.

W czasie trwania projektu ASTEC Erasmus + KA201,  przeprowadzono badanie internetowe  grupy 90 osób, na temat bezrobocia młodzieży, w tym uczniów ZSAiO z Polski, Liceum Zawodowego im. Sveti Ivan Rilskiego z Bułgarii  i Anatolijskiego Liceum Zawodowego i Technicznego z Trabzonu.

Odbyło się kilka międzynarodowych spotkań, podczas których szukano odpowiedzi na pytanie: „Jakie powinny być wskazówki lub rozwiązania związane z edukacją, które można będzie wykorzystać w radzeniu sobie z problemem bezrobocia wśród młodzieży?

Ostatnie spotkanie przeprowadzono  w dniach 12-16 czerwca 2021 w formie 5 dniowych warsztatów online. Uczniowie z 3 państw, współpracując ze sobą, wypracowali rozwiązania, dzięki którym  problemem bezrobocia wśród młodzieży można zredukować. „Burza mózgów” dała możliwe rozwiązania tego problemu.

Najlepszym podsumowaniem działań projektowych są słowa uczestnika projektu Serkana Aydın, nauczyciela Anatolijskiego Liceum Zawodowego i Technicznego Trabzonie, który powiedział: „Rozwój technologiczny w obszarach takich jak inteligentne systemy automatyki, sztuczna inteligencja i robotyka, ujawnia, że pojawiają się nowe zawody, a  wiele  aktualnie istniejących, zniknie z rynku pracy w niedalekiej przyszłości. Wykształcenie, jakie młodzi ludzie otrzymują obecnie w swoich szkołach, może nie wystarczyć do znalezienia pracy po ukończeniu nauki. Sytuacja ta wpływa na  szybko powiększającą się liczbę bezrobotnej młodzieży. Jest to istotny  problem nie tylko dla jednego kraju, ale i całego świata, a  poszukiwanie rozwiązań przez młodych ludzi, których ten problem najbardziej dotyczy, staje się niezwykle cenne”.

logo projektu

mat.pras. Zespół Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Żywcu