Projekt - „Przyspieszenie rozwoju infrastruktury turystycznej regionów Námestova i Powiatu Żywieckiego” - realizujemy kolejne działania.

Projekt - „Przyspieszenie rozwoju infrastruktury turystycznej regionów Námestova i Powiatu Żywieckiego” - realizujemy kolejne działania.

W ostatnich dwóch tygodniach zostały zrealizowane kolejne działania   w ramach projektu pn. „Przyspieszenie rozwoju infrastruktury turystycznej regionów Námestova i Powiatu Żywieckiego”  dofinansowanego  ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007 – 2013. Celem projektu jest wzrost i wzmocnienie atrakcyjności turystycznej obszaru przygranicznego.

9-10 października 2014 r. w Wiśle odbyła się dwudniowa konferencja z udziałem osób działających w sferze kultury i turystyki zarówno po stronie polskiej jak i słowackiej. Głównym celem spotkania było przybliżenie uczestnikom wiedzy o zwyczajach i obrzędach po obu stronach granicy, jako ważnego atutu rozwoju turystyki regionu przygranicznego. Omówione zostały również wspólne działania z zakresu kultury i turystyki oraz przedsięwzięcia o charakterze ponadlokalnym realizowane na Żywiecczyźnie, a także na Słowacji. W trakcie konferencji swoje prezentacje przedstawiali:

  • Dyrektor Wydziału Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu – Mirosław Dziergas - „Dotychczasowe doświadczenie w pozyskiwaniu środków na działania w zakresie kultury ludowej słowacko – polskiego pogranicza”
  • Barbara Rosiek – „W zgodzie z naturą - refleksje etnograficzne na temat ludowych zwyczajów i obrzędów dorocznych Euroregionu Beskidy”, Zwyczaje i obrzędy na pograniczu polsko - słowackim”,
  • Adam Kos –„Makrobiotyka a kuchnia regionalna pogranicza polsko-słowackiego”.

14 – 15 października 2014 r. w Jeleśni i Węgierskiej Górce odbyły się 2 spotkania z cyklu warsztatów związanych z regionalną sztuką ludową ze szczególnym uwzględnieniem rzeźby w drewnie. Instruktorzy prezentowali rożne sposoby oraz techniki rzeźbienia. Uczestnicy mogli zapoznać się z tradycjami rzeźbiarskimi kultywowanymi do dnia dzisiejszego oraz zobaczyć jak wykonuje się nie tylko tradycyjne rzeźby jak świątki czy też postaci, ale własnoręcznie wykonywać proste drewniane zabawki i ozdoby. Rzeźba w drewnie stanowi ważny element sztuki ludowej występującej w różnych formach na obszarze regionów pogranicza.

16 października 2014 r. w Żywcu odbył się trzeci, ostatni już Rajd Turystyczno – Ekologiczny pn. Międzynarodowe Spotkanie Turystyczno – Ekologiczne Żywiec’2014 realizowany w ramach projektu. W rajdzie, którego głównym celem była ochrona przyrody, integracja młodzieży w zakresie dbania o środowisko naturalne, krzewienie kultury i postawy ekologicznej oraz uświadomienie negatywnych skutków działalności człowieka wzięło udział 80 osób w tym młodzież z terenu powiatu żywieckiego, a także z Orawskiej Lesnej. Ważnym celem imprezy było także promowanie turystyki kwalifikowanej, jak również udział w akcji porządkowania szlaków turystycznych, a także brzegów rzeki Koszarawy.

Imprezę rozpoczął Koordynator Projektu Mirosław Dziergas witając serdecznie wszystkich uczestników. Następnie drużyny pod okiem opiekunów wyruszyły na górę Grojec oraz wzdłuż rzeki Koszarawy w celu uporządkowania okolicy. Na zakończenie organizatorzy zaprosili na gorący posiłek. Po nim  rozpoczęła się wspólna zabawa przy ognisku ze śpiewem i grą na gitarach.